Arabanın Dingilinin Eğri Olduğunu Nasıl Anlarım?

admin 28 Ağustos 2019 0 Yorumlar

Arabanın Dingilinin Eğri Olduğunu Nasıl Anlarım?

Arabanın dingilinin eğri olduğunu gösteren yaygın işaretler arasında aracın dönüş yaptığı sırada duyulan tıkırtı sesleri, lastiklerin iç kenarındaki yağ sızıntısı ve sürüş sırasında aşırı titreşim hissedilmesi bulunur. Bu işaretlerden de anlaşılacağı gibi arabanın dingilinin eğri olması önemli bir sorundur.

Araba yapımında aks ve dingil uzun süre dayanması amacıyla tasarlanır fakat yine de hasar görebilir. Sözgelimi bir trafik kazasında, bir kaldırım kenarına boylu boyunca aşağıdan sürtme olduğunda ya da daha yüksek hızlarda derin bir çukura düşüldüğünde hasar alırlar. Bütün bunların sonucu eğrilmiş bir dingil olabilir.

Araba Aksı Ve Dingil

 Araba aksı ve dingil birbirleri ile bağlantılı bileşenlerdir. Araba aksı yoldan geçen araçlarda bulunan güç aktarma bileşenleridir. Aracı ileriye götürmek için gücün aracın şanzımanından ve diferansiyelinden tekerleklere aktarılması amacına hizmet eder. Dingil aksın yol koşullarına göre esnemesine izin veren ve güç aktarımı üzerinde minimum etkiye sahip olan yağlanmış esnek bir bağlantıya sahiptir.

Araba aksları motorun gücünü tekerleklere doğrudan aktaran bağlantıda yer alırlar Bu nedenle zaman içinde yüksek düzeyde strese maruz kalır ve sonunda yıpranır. İyi ve güvenli bir sürüş için yıprandıkları zaman ihmal edilmeden değiştirilmelidirler.

Arabanın Dingilin Eğri Olduğunu Gösteren İşaretler

Arabanın dingilinin bükülmüş olduğunun işaretleri şunlardır:

Hızlanırken veya Dönerken Yüksek Sesle Tıkırtı

Hızlanırken veya dönerken yüksek sesle tıkırtı duyulması en sık görülen dingil bükülmesi belirtisidir. Bükülmüş bir aks mili düzeneğinin de en belirgin özelliği, dönerken ya da hızlanırken duyulan tıkırtı sesidir. Akslar aşırı derecede aşındığında sabit hız derzleri gevşer ve dönme ya da hızlanma sırasında tıkırtıya sebep olur. Dönüşler keskinleştikçe ve hız arttıkça tıkırtılar daha yüksek seste olur ve daha da belirgin bir şekilde duyulur. Bunun yanı sıra keskin dönüşlerde ve köşelerde direksiyon hâkimiyetinde zorlanma yaşanabilir.

Lastiğin Kenarındaki Yağ

Lastiklerin kenarında yağ sızıntısı görülebilir. Aks milleri ile ilgili problemin bir başka belirtisi lastiklerin iç kısmında ya da aracın alt tarafında görülen yağ sızıntısıdır. Çatlak bir aks yuvası dingil döndüğü sırada etrafa yağ kaçakları saçar. Bu tarz bir sızdırma aks eklemi arızasına yol açar ve bağlantılara zara verir.

Fazla yağ sızıntısı olduğu takdirde araba düşük hızlarda seyrederken bile sabit bir vuruntu duyulur. Vuruntunun yanı sıra sistemde kayganlaşmanın eksilmesinden kaynaklanan bir ses de duyulabilir.

Sürüş Sırasında Aşırı Titreşim

Sürüş sırasında aşırı titreşimler aşınmış aks ve dingillerin bir başka göstergesidir. Arabanın dingilinin eğri olması ile ilgili bir sorun olduğunda özellikle keskin dönüşlerde araçta titreme olabilir. Bunun nedeni aks milinin dönme sırasında dengeyi etkileyecek kadar hasar görmüş olmasıdır. Bu yüzden de taşıt kullanıldığı sırada aşırı titreşim hissedilir.

Aracın hızı arttıkça titreşimler daha belirgin hale gelir. Aks millerinin aşırı titreşimi sürüş özelliklerini olumsuz etkiler. Daha da önemlisi sürüş güvenliği üzerinde de olumsuz etki yaratır. Genellikle aks millerinin titreşime neden olacak kadar hasar görmesi durumunda derhal değiştirilmesi önerilir.

Tekerde Yalpalama

Tekerde yalpalama çoğu kez bükülmüş bir aksın gösterdiği tek işaret olabilir. Araç bir kaza sırasında ya da yoldaki kalıntılara vurarak hasar gördü ise tekerde yalpalama olabilir. Aynı problem hasar görmüş bir tekerden de kaynaklanabilir. Bu nedenle böyle bir durumda deneyimli bir tamirciye gidilmesinde yarar vardır. Yalpalamanın tekerden mi yoksa dingil eğrilmesinden mi olduğunu ancak deneyimli bir tamirci anlayabilir.

Akslar motor ve tekerlekler arasında önemli bir bağlantı görevi görür. Aracı hareket ettirmek için torku aktarma organlarından tekerleklere iletme konusunda çok önemli bir işlev görürler. Aks ya da dingillerde bir problem olabileceği düşünülüyorsa, hiç vakit kaybedilmeden arabanın bir teknik servisine götürülmesi tavsiye edilir. Böylece arabanın aksları ya da dingili değiştirilir ve gerekiyorsa diğer onarımları yapılır.

Eğrilmiş bir dingil ile araba sürülmesi önerilmez. Hafif bir eğrilmede düşük hızda bir süre gidilebilir ama bu bile tehlikelidir ve arabanın diğer aksamı da aşınır. Özetle söylemek gerekirse arabanın dingilinin eğri olması ihmal edilemeyecek bir problemdir. Acilen bir tamirciye gidilmesi şarttır. Araçta hissedilen herhangi bir sürüş değişim acil müdahale gerktirebilir.