Hidrolik Direksiyon Nedir?

admin 28 Ağustos 2019 0 Yorumlar

Hidrolik Direksiyon Nedir?

Hidrolik direksiyon araçlarda sürüş konforu ve güvenliği artırdığı için çok tercih edilen bir sistemdir. Hidrolik direksiyon yüksek torklu motorların ve yüksek hızlı teknelerin sürüşünü kolay ve güvenli hale getirir. Geri besleme sorunu ortadan kalkar ve sabit bir seyir yapmak basitleştirilir. Bunun nedeni motorun ya da dümenin çevrilmesi istendiği zaman direksiyon eforu harcanması gerekmemesidir.

Hidrolik Direksiyon Sistemi

Hidrolik direksiyon sisteminden önce bir otomobilin direksiyon sistemini tarif etmek gerekirse, direksiyon sistemi, aracın ön tekerleklerini yönlendirmek için belli önemli açıları olan bir dizi mekanik bileşenin bir araya geldiği ve bir aracın araç dinamiğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Hidrolik direksiyon sistemi aracın tekerleklerini yan yana yönlendirmek için gereken çabanın, sürücünün direksiyon simidine uyguladığı kuvveti elektrikli veya hidrolik cihazlar kullanarak azalttığı gelişmiş direksiyon sistemidir. Aracın yumuşak ve hızlı yön değişimini sağlar.

Bugün trafikteki arabaların % 80’i günümüz otomobillerinin temel ihtiyacı haline gelen hidrolik direksiyon sistemi ile donatılmıştır. Hidrolik direksiyon sisteminin piyasaya sürülmesinden sonra kaza sayısının kayda değer bir şekilde azaldığı bu nedenle de hidrolik direksiyon kullanmanın 4 tekerlekli bir sürüş için zorunluluk haline gelmeye başladığı görüldü.

Hidrolik Direksiyon İhtiyacı

Hidrolik direksiyon gereksinimi,4 tekerlekli bir aracın direksiyonunda güvenliğin arttırılması için birincil faktör olarak karşımıza çıkıyor. Hidrolik direksiyona ihtiyaç duyulmasının sebebi şunlardır:

Hidrolik Direksiyonun İhtiyaca Çabuk Cevap Verilmesi;

Hidrolik direksiyon taşıtın ihtiyacına acilen cevap verebiliyor. Yoldaki taşıt sayısı gün geçtikçe artıyor ve bugün dünyanın nerdeyse %60 ailesinin evinde 4 tekerlekli taşıt bulunuyor. Araç sayısındaki bu artış otomatik olarak kaza ihtimalini de arttırıyor. Bu tehlikenin önlenmesi ve yol şartlarının gerektirdiği güvenliği sağlamak için 4 tekerlekli bir araçta hızlı tepki verebilen bir direksiyon sistemine ihtiyaç vardır.

Sürüş Kolaylığı

Sürüş rahatlığını sağlamak, eski tip direksiyonun zor döndüğü arabalar için pek kolay değildir. Bu tip bir direksiyon sistemi uzun yola çıkan sürücünün yorgunluğuna sebep olur. Yorgun sürücü kaza ihtimalini arttıran bir faktördür. Bu nedenle bir aracın hidrolik direksiyon sistemi ile donatılması gerekir. Böylece tekerlekleri yönlendirmek için sürücü tarafından harcanması gereken güç ve buna bağlı olarak artan yorgunluk azalabilir.

Çarpmanın Yönlendirilmesi

Çarpmanın yönlendirilmesi özelliği ile darbenin şiddeti ve yönü sürücüden uzaklaştırılır. Bilindiği gibi yoldaki tümsekler aracın süspansiyon sistemi tarafından azaltılır. Ancak direksiyon sistemi doğrudan tekerleğin göbeğine bağı olduğu için, bir miktar çarpma kuvveti de aracı yönlendirmeye çalışan direksiyon sistemine aktarılır. Bu durumda araç dengesini kaybedebileceği için sürücünün iradesi çarpma yönlendirmesinde optimum yarıçap sağlanarak (ölçüm aralığı tekerleğin merkez çizgisi ile mafsalın pim eğimi arasındaki açıdır) mekanik olarak kontrol edilebilir hale gelir.

 

Dönüş Kabiliyeti

Dönüş kabiliyeti hidrolik direksiyon kullanımında maksimumdadır. Bir dönüş yapıldıktan sonra direksiyonun otomatik olarak orijinal konumuna geri döndüğü ve bu sayede hareketli aracın dengesini otomatik olarak düzelttiği saptanmıştır. Servo direksiyon sistemine sahip bir araçta direksiyon sisteminin geri dönüş yeteneğini daha iyi olur.

Hidrolik Direksiyon Sistemi Çeşitleri

Hidrolik direksiyon sistemi çeşitleri şunlardır:

  • Hidrolik direksiyon sistemi, motorun ve hidrolik silindirlerin ve hidrolik pompanın bir arada kullanıldığı sistemdir. Direksiyon simidini, tekerleklerin öne doğru yönlendirilmesi için gereken çabayı azaltan bir sistem türüdür. Hidrolik silindirin içinde direksiyon dişlisine basınç uygulayan yüksek oranda sıkıştırılmış bir hidrolik sıvı kullanılır.
  • Elektro-hidrolik direksiyon sistemi, hidrolik direksiyon sisteminde motor tarafından çalıştırılan döner hidrolik pompanın, elektrikli motor tarafından tahrik edilen hidrolik pompa ile değiştirilerek tasarlandığı geliştirilmiş bir varyasyondur.

Hem hidrolik hem de elektrikli bileşenler kullanıldığı için hibrit hidrolik direksiyon sistemi olarak da adlandırılır.

  • Elektronik hidrolik direksiyon sistemi; hidrolik direksiyonda sadece hidrolik sistemin kullanılmasını devre dışı bırakan bir sistemdir. Bunu yerine elektrikli motor ve elektrikli sensörlerin kullanıldığı en son hidrolik direksiyon sistemidir. Direksiyon dişlisine gereken kuvvetin uygulanmasını sağlar. Motor tarafından sağlanan tork, direksiyon kolonunun konumunu tespit eden sensörler tarafından kontrol edilir. Bu sistemin tepkisi hızlı ve çok etkilidir. Bu nedenle bugün nerdeyse tim yeni otomobillerde kullanılması tercih ediliyor.

Tekne İçin Hidrolik Direksiyon Sistemi Paketi

Tekneler için tasarlanan hidrolik direksiyon simidi paketinde hidrolik direksiyon simidi, hidrolik direksiyon silindiri ve hidrolik direksiyon sıvısı bulunur. Bunalrın çalışma prensibi 4 tekerlekli araçlar ile aynıdır.