Araç Aks Arızası Nedir, Nasıl Anlaşılır?

admin 28 Ağustos 2019 0 Yorumlar

Araç Aks Arızası Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Araç aks arızası olduğunda aracın uzağa gitmesi mümkün olmaz. Hatta daha doğru ifade etmek gerekişe araç aks arızası varsa araç hiçbir yere gidemez.

Aksların Çalışması

Aksların çalışması basitçe şöyle anlatılabilir. Akslar tahrik tekerlerine bağlanan çubuk ya da millerdir. Aksların temek amacı gücü şanzımandan tekerleklere aktarmaktır. Aks döndükçe tekerlekler aksların etrafında hareket eder. Çalışan bir aks olmazsa tekerlekler hareket edemez.

Akslar ayrıca aracın, yolcuların ve yükün ağırlığını taşımaya yararlar. Akslar sağlam olsa bile, aracın aşırı yüklenmesi bazen aksların kırılması yol açabilir. Taşıyıcı yataklarının kötü olması ya da gidilen yolda bozuk çukurlar olması dingil problemlerine yol açan ve sıklıkla görülen sebeplerdir. Bir araçta akslarda problem olup olmadığını anlamanın genel olarak 4 yolu vardır. Aşağıda bahsedilen aks hasarı işaretlerinden birisi görüldüğünde, aracın profesyonel bir tamirciye götürülmesinde yarar vardır.

Kötü Titreşimler

Hafif derince bir çukura iniş çıkış yapmak, beklenmeyen bir engel ya da daha başka nesnelerle çarpıştıktan sonra araçta hoş olmayan ekstra titreşimler olması, aracın aks hasarına işaret ediyor olabilir. Titreşimlerin yanı sıra belirtilere, aracın altında olağandışı bir gürültü/uğultu olması, bir lastik yalpalaması ya da bükülmüş bir aksı gösteren yavaş bir sürüş hızı eşlik edebilir. Titreşimler, özellikle ivmelenmelerde yavaşlama ve dönüşlerde daha çok hissedilir. Eğer titreşimler araç yavaş seyrederken de hissediliyorsa, bu durum genelde akslarda sorun olduğunu gösterir.

Aşırı veya olağandışı titreşimler araç kullanımı sırasında rahatlık ve güvenlikle ilgili başka sorunlara da yol açabilir. Aracın aksı titreşime neden olacak kadar hasar görmüşse değiştirilmesi gerekebilir.

Gürültülü Bir Kanat Sesi ve/veya Tıklamalar

Gürültülü bir kanat sesi ve/veya tıklamalar özellikle araçta vites değişikliği yaparken hissediliyorsa, yine bu sırada yüksek ve olağandışı bir ses duyuluyorsa ya da tıkanma hissediliyorsa aks ekseninden kaynaklanan bir problem olabilir. Eğer araç hareket edeceği sırada güç toplamak için mücadele ediyor gibi görünüyorsa bu da aks eklemlerinde problem olduğunu gösterir. Bu tür bir gürültü, genellikle şanzımanın, derzlerdeki gevşeklik nedeniyle gücü tekerleklere yeterli miktarda aktaramadığını gösterir.

Kanat çırpması gibi bir ses ya da tıkanmaya benzer bir ses de araçta ciddi bir çöküntü olduğunu gösterir. Böyle bir durumda aracın ilgili profesyonel kişiye götürülmesi önerilir. Bu tıklama sesleri hatalı aks milinin yanından gelir ve hızlı, keskin dönüşlerde daha çok gürültü hissedilir.

Yağ Sızıntısı

Yağ sızıntısının olabilecek sebepleri şunlardır:

  • Aracın altında ya da iç lastiğin kenarında sızıntı olması, CV eklemi üzerindeki lastik kapaktan sızıntı olmasından kaynaklanabilir. Bunun nedeni çoğu kez dingil kapağından kaynaklanan bir sızıntı olmasıdır.
  • Eğer bir dingil boşluğu sızıntı yapıyorsa, bu durum henüz dingilin hasar gördüğünün belirtisi olmasa da, sürekli sızıntı ortamda yeterli yağ bulunmasına imkan vermeyecektir. Bu durum da ileriye dönük problemlere yol açar.
  • Sızıntı nedeniyle oluşan kir, aks ekleminde bir yere yerleşebilir ve dingil eklemi ya da dingil bağlantısında arızalanmaya sebep olabilir. Araç aks arızası ihmal edilmemelidir.

Akslar ve eklemler sızıntıya karşı daima kontrol edilmelidir. Sızıntı aracın altının kontrol edilmesiyle kolayca görülebilir. Böyle bir problem oluştuğunda aks ekleminde daha ciddi bir arıza olmaması için sızdıran aks bölümü vakit geçirmeden onarılmalıdır.

Aracın Hız Yapamaması 

Aracın hızlanmaması önemli bir sorundur. Araç iyi çalışıyor gibi görünse, hatta vites geçirirken de sıkıntı yaşanmıyor olsa bile muhtemelen bozuk bir aks vardır. Böyle bir durumda motorun sesi normal gibi gelebilir. Ama gaz pedalına ne kadar basılırsa basılsın, motorun devri artıyor fakat araç hızlanmıyorsa bu klasik bir aks problemidir.

Tahrik akslarının ve kritik fonksiyonlarının bilincinde olmak gerekir. Araç bakımı yaptırılırken akslarında düzenli aralıklarla kontrol edilmesinde yarar vardır. Genel olarak bir sorun gözükmese bile akslar, araç güvenliği üzerinde motor, direksiyon sistemi, frenler ve lastikler kadar etkilidir.

Araçta hasar görmüş bir aks olabileceği düşünülüyorsa hemen işinde usta bir profesyonelden yardım alınarak arızanın onarılması yoluna gidilmelidir. Araç aks arızası bekletildikçe araçta zaman içinde  daha ciddi sorunlar çıkabilir. Ayrıca arızalı bir ask ile araç kullanmak, direksiyon kontrolünün de azalmasına neden olacağından, kazaya neden olabilir.