Araç Hidrolik Direksiyon Kutusu Neden Arıza Yapar?

admin 28 Ağustos 2019 0 Yorumlar

Araç Hidrolik Direksiyon Kutusu Neden Arıza Yapar?

Hidrolik direksiyon kutusunun arıza yapması aracın kaza yapmasından kaynaklanıyor olabilir. Kesin bilgiyi size yanlıca yetkili araç servisleri yapacağı detaylı incelemesi sonrasında verebilir. Araçta bulunan direksiyon kurusu, hareketi rot miline aktarmaya yarar. İvme aktarımı yapılırken hidrolik bir sistem kullanılır. Direksiyon kutu bir sistem olarak ele alınır ve bu sistem içinde:

 • Direksiyon kutusu,
 • Direksiyon pompası,
 • Direksiyon,
 • Direksiyon mili yer alır.

Araç hidrolik direksiyon kutusu arızası aracın güvenliğini tehlikeye atacak sonuçlara sebep olabileceğinden mutlaka gerekli tamirlerin yapılması gerekir.

Direksiyon Boşluğu Nedeniyle Araç Hidrolik Direksiyon Kutusu Arızası

Direksiyondaki arızanın neden olduğu direksiyon arızası sık karşımıza çıkan bir nedendir. Genellikle ideal boşluk miktarı 1 ile 2 cm arasında değişir. Bu boşluk olması gereken miktardır. Aracın durur halde boşluk miktarında fazla olması normal kabul edilir. Bu durum hisrolik basıncın yüksek olması ile ilgilidir. Direksiyon boşluğuna neden olan durumlar genellikle rot başının aşınması ve direksiyon kutusunda hasar meydana gelmesidir. Hasarın kontrol edilmesi için aracın mutlaka servise götürülmesi gerekir.

Direksiyon Çevirirken Ses Gelmesiyle Kendini Belli Eden Arızalar

Direksiyon çevirme sırasında ses gelmesi problemi direksiyonun kutusu içinde bulunan dişliler ile yakından ilgili bir durumdur. Dişlilerin aşınması ya da dişlilerin oksitlenmesinden dolayı işlevini yapamaz hale gelmesi en belirgin sebeplerdendir. Araç hidrolik direksiyon kutusu arızası olması halinde kutunun yerinden sökülmesi şarttır. Tamir yapılması mümkünse, tamir edilir eğer parça değişimi yapılırsa, biraz daha maliyetli olur. Kimi zaman durum kutu arızalanmasından ziyade, amortisot takozlaında ve salıncak ve burçlarından kaynaklanabilir.

Eğer direksiyon çevrilirken gelen sesler ara ara ise problemin kaynağı aracın ön aksamlarındandır. Eğer sesler sürekli ise de, hatanın kaynağı kutudur. Net tespitin yapılması için aracın mutlaka servise götürülmesi gerekir. Aksi halde aracın dişlileri aşınarak kırılıp kullanılmaz hale gelebilir.

Direksiyon Arızaları

Direksiyon hataları arasında en sık direksiyon sertleşmesi ve direksiyon toparlanması yer alır. Direksiyon sertleşmesi genellikle lastiklerin ebatları ile yakından alakalıdır. Fakat direksiyon pompası ve yağ seviyesi de direksiyon sertleşmesine neden olabilir. Eğer sertleşme problemi yaşıyorsanız, ilk olarak direksiyonun yağ seviyesini kontrol edin. Eğer yağ seviyesi olması gerektiği gibiyse, aracınızı araç servisine götürmeniz gerekir.

Direksiyonun toparlanmaması arızası, sürüş güvenliğini tehlikeye atan önemli bir problemdir. Genellikle ön takımda bulunan arızalar direksiyon toparlanması problemine neden olur. Basık araç kullanıyorsanız, kutu içinde bir takım problemler var ise de bu problemi meydana gelmesi muhtemeldir.

Direksiyon Pompasında Arıza Olduğunun Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon pompasındaki arızaların belirtileri arasında:

 • Direksiyon pompasından ses gelmesi,
 • Kayışta gevşeme olması,
 • Direksiyonun sertleşmesi,
 • Sık sık yağın seviyesinin azalması,
 • Yağ kaçaklarının yaşanması,
 • Uyarı levhasında arıza lambasının yanması,
 • Rulman aksamlarındaki gevşemeler yer alır.

Direksiyon pompası ile ilgili problemler genellikle sık meydana gelmez. Çünkü bu parçalar dayanıklı tasarlanmış ve uzun ömürlüdür. Eğer araç bakımı ihmal edilirse ve kontroller yapılmazsa, araç yağsız bırakılırsa, direksiyon pompasında kendiliğinden problemler meydana gelmiş olur.

Direksiyon Pompasındaki Arızaların Önüne Nasıl Geçilir?

Direksiyon pompasındaki arızaların önlenmesi için önlem alınabilir. Bu önlemlerin başında hortumlarda meydana elen çatlakların tamir edilmesi gelir. Yağ kaçaklarının önüne geçilirse, direksiyonla ilgili problem yaşamazsınız. Motor yağının değişimine önem göstermeniz gerekir. Direksiyon yağının azalması halinde ya da eskimesinde direksiyonda problemler ortaya çıkar. Araç yağlarını düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. Yağ seviyesi yeterli olsa da eskiyen yağları tamamen yenileyin. Yağ değişimini yaparken araç kmsini dikkate almak yerine, yağın kokusuna, yapısına ve görüntüsüne bakarak karar verin.

Aracınızı servise götürdüğünüz zaman, hidrolik direksiyonlar için arıza kontrolü test tezgahları ile yapılacaktır. Parçaların bakımına ne kadar dikkat ederseniz, aracınızın sorun çıkarma ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz. Araç parçalarını daha uzun süre kullanır, olası kazaların meydana gelme olasılığını düşürsünüz.

Araçlarda Direksiyon Simidi Boşluğu Kontrolü Nasıl Yapılır?

Direksiyon simidi boşluğu kontrolü yapmak için servise gitmek zorunda değilsiniz. Kendi başınıza da aracınızın durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aracınız düz konumda durduğu zaman, direksiyonu hafif döndürün. Ön tekerleklerin de dönmeye başladığını göreceksiniz.  Direksiyon simidi hareketi yaparken, hareket miktarı direksiyon simidi boşluğu olarak adlandırılır. Bu boşluğun belirli bir seviyede olması gerekir. İdeal olarak olması gereken boşluk miktarı 30 mm olarak belirlenmiştir. Bu miktar sahip olduğunuz aracın modeline ve markasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer hareketi yaptığınızda boşluk miktarı fazla çıkıyorsa hata vardır.