Araç Dingili Arızası Neden Olur?

blank admin 28 Ağustos 2019 0 Yorumlar

Araç Dingili Arızası Neden Olur?

Araç dingili arızası neden olur araçta meydana gelen kaza ve çarpmalara bağlı olarak gelişir. Araç dingili arızası olması halinde dingil tamiri yapılması elzemdir. Araçta bulunan tekerlekler, dingile bağlı olan şaftların üzerinde hareket etmektedir. Dingillerin sağlam olması, araç hareketinin dengeli ve düzgün olması açısından önemlidir. Sorun olması halinde araç yol alırken güvenli olmaz. Dingillerde eğilme ya da hasar meydana gelmesi halinde aracın yürüyen aksamları zarar görmüş olur. Bu da direksiyonun tekerleğe verdiği hareket komutlarının algılanmasında yetersizlik olacağı anlamına gelir. Dingil tamirini mutlaka işini bilen birine yaptırmaya özen gösterin.

Araç Dingilinin Eğri Olduğunu Nasıl Anlarım?

Araç dingili eğriliği aracın performansının düşmesine neden olan önemli bozukluklardan bir tanesidir. Söz konusu eğriliklerin temel nedeni kazalar ve çarpmalardır. Araç dingilleri eğik olursa meydana gelebilecek sorunlar arasında:

 • Tekerleklerin konumunun normalde olması gerekenden farklı görünerek, tekerleklerin çamurluk içine kaçmasına,
 • Özellikle aracın hızlı gittiği zamanlarda kontrol kaybı yaşanmasına,
 • Araç savrulmasına,
 • Araç seyir halindeyken arızalı dingilin bulunduğu yöne çekme yapmasına neden olması yer alır.

Araç dingili arızası dingillerin tamamen değişmesi gerektiği hallerde pahalıya mal olabilir. Bu nedenle dingiller tamir edilebilecek durumdaysa önce tamir yapılmalıdır.

Araç Marş Arızaları

Araç marş arızaları en sık karşılaşılan araç problemleri arasında yer alır. Marşın basmaması, marştan kötü sesler gelmesi, marşın çalışmasına rağmen arabanın hala çalışmaması en temel problemlerdendir. Marşla ilgili bir problem olması genellikle arabanın aküsünde bir çalışma aksaklığı olmasına işaret eder. Marşın basmadığı hallerde akünün boşaldığından ya da akü kutup başlarının gevşemiş olmasından şüphe edilir. Sorun her zaman akü ile alakalı olmayabilir. Bu durumda sorunun kaynağını tespit etmek için, akü ile çalışan diğer aksamları kontrol edebilirsiniz (Farlar, müzik sistemi gibi). Eğer aküye bağlı aksamda hata yoksa, sorunun kaynağı akü olmayabilir.

Marş bastığı halde araç hala çalışmaya başlamamışsa arabanın bujilerinin kontrolü sağlanmalıdır. Marş çalıştığı zaman, araçtan ciyaklama sesine benzeyen bir ses gelebilir. Bu durum genellikle motorun aşırı ısınmasına işaret eder. Eğer duyulan ses tok ise, vantilatorlerin kayışı gevşemiş olabilir.

Araç Çalışınca Kötü Koku Gelme Arızası

Araç çalışınca kötü koku gelmesinin altında birden fazla neden yatıyor olabilir. Bu nedenler arasında:

 • Radyatörün su kaçağı yapması,
 • LPG sıdırması (Tehlikeli bir durumdur),
 • Egzozdan çiğ gaz çıkması,
 • Motorun aşırı ısınması yer alır.

Bu durumlarda aracı servisine götürmenizde fayda var.

Araç Stop Etme Arızası

Aracın stop etmesi sık yaşanan araba arızalarından bir tanesidir. Aracınız durup dururken stop ettiyse fren merkezinde bir problem olabilir. Eğer aracınız LPG’li ise, LPG ile benzin birbirine karışmışsa, sızıntı olur ve sızıntı aracın stop etmesine neden olabilir. Aracın aksamlarının havalandırılması da önem taşır. Karbüratörün düzensiz hava alması halinde aracın stop etmesi kaçınılmazdır.

Araç Elektroniğinden Kaynaklanan Arızalar Nelerdir?

Araç elektroniği hakkında yaşanan arızalar arasında:

 • Radyo ve teyp sistemi arızaları,
 • Fren sistemi arızaları,
 • Araç klima ve havalandırma sistemi arızaları,
 • Far, sinyaller ve stop lambaları arızaları,
 • Isıtmalı koltukların arızaları,
 • Vites şanzımanı arızaları,
 • Elektronik ateşleme sistemi arızaları,
 • Sunroof panelleri ve otomatik açılabilen camların arızaları yer alır.

Araç Elektroniğinden Kaynaklanan Arızaları Nasıl Anlayabilirim?

Araç elektroniği hakkında yaşanan arızaları anlamak için aracınızda bir anormallik olup olmadığına bakın. Seyir halinde giderken elektronik arızası olan bir aracın stop etmesi olasıdır. Motor uyarı verebilir. Elektrik çıkışında sorun olan araçlarda far dahil çalışmaz hale gelir. Araçta olan hasarın durumuna göre, elektronik frenleme kullanım dışı kalabilir. Eğer böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız aracınızı denetimli olarak yolun sağ tarafına çekmeniz gerekir. Dilerseniz yardım hizmeti aldığınız firmayı ya da aracın servisini arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Servise götürdüğünüz zaman arabanın bir problemi olup olmadığını anlamak için, araçlar otomobil bilgisayarına bağlanır. Bu sayede sizin için tespit edilmesi zor olabilen bir hata, oto bilgisayar üzerinden kolayca tespit edilmiş olur. Bu sistem sayesinde aracın arızasına noktasal müdahale edilmiş olur ve gerekmeyen tamir işlemleri ile vakit kayıp edilmez.

Elektronik aksamda olan hatalar ne yazık ki araç seyir halinde iken fark edilir. Bu nedenle çok geç olabilir. Trafikte güvenli olduğunuzdan emin olmak için aracınızın bakımlarını aksatmadan yaptırmanızda fayda vardır. Bu sayede hem sizin,hem de sizinle birlikte yolda olan kişilerin an ve mal güvenliğini tehlikeye atmamış olursunuz.